Active Directory kurulumundan sonra bilgisayarları domaine alındığında varsayılan olarak “Computers” Organizational Unit içerisine kaydedilir. Siz GPO içinde client’lara Computer Policy yapmak istediğinizde bu alandaki bilgisayarları başka bir Organizational Unit (OU) üzerine manuel olarak taşımanız gerekir.Bu Bilgisayarları farklı bir OU içerisine otomatik olarak kaydetmek için düzenleme yapmamız gerekiyor.

Üstteki resimde görüldüğü gibi client domaine dahil edildiğinde Computers OU içerinde oluşturuldu.

Şimdi domaine dahil edilen bilgisayarların “Company”OU altına oluşturacağım “PC” OU suna varsayılan olarak nasıl değiştirileceğine geçelim. Bu işlemi yapabilmek için “PC” OU sunun “DistinguishedName” değerine ihtiyacımız olacak Active Directory Users and Computers konsolunda bu bilgiyi görebilmek için aşağıdaki resimde görülen “Advanced Features” seçeneğinin açık olması gerek. Önce bu seçeneği açalım.

İlerideki adımda kullanacağımız komutta ihtiyacımız olacak olan “DistinguishedName” değerini elde etmek için “PC” OU suna sağ tıklayıp “Properties” penceresini açıp  “Attribute Editor” sekmesinden “DistinguishedName” satırına çift tıklayalım. gelen pencerede OU= ile başlayan satırı kopyalayalım.

Kopyalama işlemini gerçekleştirdikten sonra Powershell ile gerekli komutu verebiliriz. Ancak bunun için Powershell i “Run as Administrator” modunda açmamız gerekecek.

 

Kullanmamız gereken komut aşağıdadır. redircmp “OU=PC,OU=Company,DC=BN,DC=LOCAL” içerisindeki benim örnek DistinguishedName i kendi OU nuzun DistinguishedName ile değiştirmeyi unutmayın.

Redirection was successful mesajını aldıysanız işlem tamamdır.

Alttaki resimdeki örnekte yeni domaine aldığım pc ayarladığımız gibi “PC” OU sunun içine otamatik olarak düştüğünü görüyorsunuz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Kaynak; bilisimnotlari.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamları bizde sevmiyoruz fakat Bilişim Notları’nın devamlılığını sağlaması için
reklam gelirlerine ihtiyacı vardır.

Lütfen Adblock eklentisi üzerinden bilisimnotlari.com adresini whitelist’e ekleyiniz.