Group Policy için adm ve admx şablonları ile merkezi yönetiminizi arttırabilirsiniz. Group Policy sayesinde bir çok ayarı istemci bilgisayarların başına gitmeden sunucu üzerinden yönetebiliyoruz. Fakat bazı durumlarda, windows 10’nun yeni versiyonları, microsoft office uygulamaları veya mozilla firefox, google chrome gibi 3trd party uygulamaları normalde yönetemiyorsunuz böyle durumlarda adm ve admx şablonları imdadımıza yetişiyor. Bu makaledeki örnekte google chrome adm ve admx şablonlarını group policy’ye ekleyerek yönetimini sağlayacağız.

Peki adm ve admx arasındaki fark nedir?

Adm Windows Server 2008 öncesi kullanılan dosya uzantısıdır. Adm şablonlarını oluşturduğunuz her policy için aynı adm dosyasını eklemeniz gerekir. Admx te iste dosyayı bir kere eklediğinizde oluşturduğunuz her policy de görürsünüz aşağıdaki adımlarda daha net anlayacaksınız.

1-ADM Şablonunun Eklenmesi

Google Chrome admx şablonunu indiriyoruz.

Group Policy açıyoruz ve yeni bir policy oluşturuyoruz.

Oluşturduğumuz policy üzerinden User Configuration >> Policies >> Administrative Templates sağ tık ile Add/Remove Templates… seçiyoruz.

Bu bölümde adm dosyasını eklemek için User Configuration veya Computer Configuration seçmenizde hiçbir bir fark yoktur. Herhangi birinden Add/Remover Templates… ile adm dosyasını eklediğinizde diğer bölüme de eklenecektir.

Açılan sayfadan Add… seçiyoruz.

İndirdiğimiz chrome.adm dosyasını seçiyoruz ve Open ile ekliyoruz.

Close ile sayfayı kapatıyoruz.

Chrome adm şablonunu başarıyla ekledik. Artık istemci bilgisayarlardaki Google chrome tarayıcısını buradan yönetebilirsiniz.

2- ADMX Şablonunun Eklenmesi

Google Chrome admx uzantılı dosyaları C:\Windows\PolicyDefinitions klasörüne tr-TR klasörünün içindeki adml uzantılı dosyaları da en-US klasörünün içine kopyalıyoruz.

Ardından yeni bir policy oluşturuyorum ve chrome şablonunun eklendiğini test ediyorum.

Başarıyla eklendiğini görüyorsunuz. Admx uzantılı dosya olduğundan oluşturduğunuz her policy de veya var olan herhangi bir policy’de Google chrome şablonunu göreceksiniz.

Bu arada sadece firefox, chrome, office uygulamaları olarak düşünmeyin adm ve admx şablonları ile destek veren tüm üreticilerin uygulamalarını group policy’e ekleyerek tüm client’larınızı yönetebilirsiniz.

Umarım yardımcı olmuştur. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Kaynak; Bilişim Notları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamları bizde sevmiyoruz fakat Bilişim Notları’nın devamlılığını sağlaması için
reklam gelirlerine ihtiyacı vardır.

Lütfen Adblock eklentisi üzerinden bilisimnotlari.com adresini whitelist’e ekleyiniz.