Bu yazımda Ahmet Yesevi Üniversitesi Siber Güvenlik tezsiz yüksek lisans bölümü hakkında deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

Bu bölümü seçebilmeniz için herhangi bir lisans bölümünden mezun olmanız yeterli buna AOF de dahildir. Askerlik tecil süresini uzatmak isteyenlere azami 3 dönem veriyor. Başvurular turtep.edu.tr adresinden online olarak yapılıyor. Büroya gitmenize gerek olmadan e-devlet’ten indirmiş olduğunuz mezuniyet belgenizi ve son 6 aylık vesikalık bir fotoğrafınızı sisteme yüklemeniz yeterlidir. Başvuru adımlarını https://www.turtep.edu.tr/index.php?sayfa=basvurutanitim adresinden öğrenebilirsiniz. Sınav merkezleri Ankara, İstanbul, İzmir, Türkistan (Kazakistan) da bulunuyor.

Vize sınavlarınız online olarak, final ve bütünleme sınavları seçtiğiniz sınav merkezinde gözetmenler eşliğinde yapılıyor.

Her ders 20 sorudan oluşuyor 30dk. süreniz bulunuyor ve tüm sorular test olarak geliyor.

Uyarmak istediğim bir husus var, bu bölüme başlamak isteyenler sonradan hayal kırıklığı yaşamamaları için şunu iyi bilmeliler dersler 45 – 55 dk. gibi sürelerde hocalar tarafından hazırlanmış slaytlar üzerinden anlatılıyor ve konular uzun olduğu için uygulama yerine teorik bilgiler veriliyor yani bu bölümde hacker’lık eğitimi yok 😀 Ders notlarını paylaşmak isterdim fakat üniversite tarafından yasal işleme maruz kalmak istemiyorum.

Derslerin zorluk derecesinden bahsetmek gerekirse;

Bu tamamen göreceli olmakla beraber bilişim sektöründe olanlar için sadece kitap ve slaytları birkaç kere okumanın yeterli olacağını düşünüyorum. Beni en çok zorlayan ders Araştırma Yöntemleri oldu bu derse çalışırken daha dikkatli olmanızda fayda var.

İlk dönem dersleri;

 • Kişisel Ve Kurumsal Bilgi Güvenliği
 •  Bilgisayar Olay Analizi ve Müdahale Teknikleri
 •  Kritik Altyapılar ve Güvenliği
 •  Siber Güvenlik ve Savunma Politikaları, Stratejileri ve Hukuku
 • Araştırma Yöntemleri

Ahmet Yesevi Üniversitesi 1. Dönem Dersleri

İkinci dönem dersleri;

 • Adli Bilişim: Teknikler, Teknolojiler ve Yöntemler
 • Casus, Fidye, Vb. Yazılımlar ve Korunma Yöntemleri
 • Siber Güvenlik Operasyon Yönetimi
 • Güvenli Yazılım Geliştirme ve Yazılım Güvenliği
 •  Siber Güvenlikte Güncel Tehditler (Apt, Iot, Vb.) Korunma Yöntemleri
 •  Dönem Projesi

Dönem projesini tez gibi düşünebilirsiniz zorluk derecesi tamamen hocasına göre değişmektedir. Siber güvenlikte yapay zeka olan dönem projemi hazırlamak yaklaşık 2 ayımı aldı ve proje danışmanım ile tamamen tez titizliği ile hazırlandı. Biraz daha açıklayacak olursan akademik makalelerden alıntı yaparak tamamen kendi cümleleriniz ile yaklaşık 50 sayfa yazı yazmanız gerekiyor.

Dönem projesinden kalmanız durumunda otomatik olarak okulunuz 1 dönem uzamış oluyor.

Sonuç olarak, emek vermeden mezun olamazsanız fakat gözünüzde de çok fazla büyütmeyin diyebilirim. Bu üniversitenin benim için en önemli faydası uzaktan eğitim olmasıydı. Herkese tavsiye ederim.

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Siber Güvenlik Yüksek Lisans Diploma

Kaynak; Bilişim Notları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamları bizde sevmiyoruz fakat Bilişim Notları’nın devamlılığını sağlaması için
reklam gelirlerine ihtiyacı vardır.

Lütfen Adblock eklentisi üzerinden bilisimnotlari.com adresini whitelist’e ekleyiniz.