ERA Server Usb Yetkilendirmeleri

Bu makalemizde Eset Remote Administrator (ERA) Server ile istenilen USB depolama aygıtlarına okuma, yazma ve engelleme yetkisini vermeyi anlatacağım.

ERA Arayüznü açıyoruz Yönetici/İlkeler Eset Endpoint for Windows u seçtikten sonra İlkeler Yeni sekmesine tıklıyoruz.

Gelen sekmede Temel bölümün altında kurallar için isim vermemiz gerekiyor ben ARGE yazıyorum ve devam ediyorum.

Ayarlar sekmesinde hangi eset ürününe sahipsek onu seçiyoruz.

Ürünü seçtikten sonra karşımıza clientlarımıza etkileyecek gerekli ayarlar geliyor. Benim genelde yaptığım sizede tavsiye edeceğim kullanıcıların usb depolama aygıtını taktığında otomatik taramasını aktifleştirmek için Otamatik aygıt taraması sekmesini seçiyoruz.

Güncelleme sekmesinde ise eğer sunucudan yansıtma yapıyorsanız yani güncellemeleri sunucudan çekmesini sağlamak istiyorsanız Era’nın yüklü olduğu sunucunun ip ve port unu yazıyoruz.

Birde kullanıcılara gereksiz uyarı ile karşılaşmaması için Araçlar sekmesinde Windows Güncellemelerini kapatmanızı öneririm.

Asıl konumuza geliyoruz. Aygıt denetimi sekmesinde Temel/Sisteme tümleştir bölümünü aktif hale getiriyoruz ve Kurallar bölümünden Düzenle sekmesine tıklıyoruz.

Karşımıza Kurallar bölümü geliyor. Aygıt Türü / Disk Depolama ve Eylem olarak Engelle yi seçiyoruz.Bu kural tüm usb depolama cihazlarını seçilen client larda engelleyecektir.

Diğer kuralımız için ise yetki vermek istediğimiz cihaz ör. flash bellek, burada önemli olan kısım Satıcı, Model ve seri numarasını eksiksiz bir şekilde yazmamız gerekiyor.

Aygıt bilgilerini öğrenmeniz için iki yöntem bulunuyor;

1.Yöntem,

Küçük bir tool olan USBDeview çalıştırdığınızda bilgisayarınıza takılı olan tüm cihazların bilgilerini gösteriyor. Aşağıdaki işaretlediğim kısımları kopyalayıp yapıştırmanız yeterli olacaktır.

2. Yöntem,

Bu aşamada ilk olarak tüm usb cihazları engellediğimiz kuralı yazmamız gerekiyor çünkü Endpoint Antiviriüs programında Aygıt denetimi bölümünde engellenen cihazların bilgilerini gösteriyor.

Aynı firewall larda olduğu gibi era’da da kurallar yukarıdan aşağıya çalışır son yazdığımız kural en alta eklenecektir o kuralın aktif olabilmesi için onu yukarıya taşımanız gerekecektir.

Yetkili bir flash bellek ayarlayacaksınız aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi en üste o kural olması gerekiyor.

Son olarak yazmış olduğumuz kuralların aktif olarak çalışması için ata bölümünde client ları ekliyoruz.

Kaynak; bilisimnotlari.com

eset.com

“ESET ERA Server Usb Rolleri (Yetkilendirme)”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamları bizde sevmiyoruz fakat Bilişim Notları’nın devamlılığını sağlaması için
reklam gelirlerine ihtiyacı vardır.

Lütfen Adblock eklentisi üzerinden bilisimnotlari.com adresini whitelist’e ekleyiniz.