Group Policy

Bu makalemizde size  Group Policy üzerinden internet explorer ana sayfa varsayılanını ve proxy ayarlarının nasıl değiştirileceğinden bahsedeceğim.

İlk önce yeni bir group policy object oluşturuyoruz ve sağ tık edit diyoruz.

Karşımıza gelen ekranda sırasıyla User Configuration/Preferences/Control Panel Settings/Internet Settings bölümünü açıyoruz sağ tık New bölümünde İnternet Explorer sürümlerini görüyoruz. Yapınızdaki clientlar internet explorer’ın hangi sürümünü kullanıyorsa onları tek tek eklemeniz gerekecek yoksa policy niniz alt veya üst versiyonlarda çalışmayacaktır. Ben Internet Explorer 10 seçiyorum.

Internet explorer ayarların da yeşil ve kırmızı çizgili alanlar görünüyor. Kırmızı noktalar mevcutken home page bölümüne ör. www.bilisimnotlari.com adresini yazdınız ve ok dediğinizde policy niz çalışmayacaktır. Kırmızı olan bölümü aktif hale getirmemiz gerekiyor.

Bu kırmızı alanın aktif olabilmesi için F5 tuşuna basıyoruz. Tuşa bastığımızda kırmızı olan bölümün yeşile döndüğünü göreceksiniz ve yeşil olan bölüm üzerine bir veya birkaç web adresini ekleyebilirsiniz. Kaydetmek için ise F6 tuşuna basıyoruz.

Sıra geldi Proxy ayarlarına, benim yapımda proxy server mevcut proxy ayarlarını tüm clientlarımın otamatik olarak alabilmesi için Connection\Lan Settings‘e tıklıyoruz.

Proxy Server bölümünü aktif hale getiriyoruz ve F5 tuşuna basıyoruz.

Yeşil olan bölüme proxy serverın adresini ve portunu yazıyoruz F6 tuşuna basıyoruz ve OK diyoruz.

Policy mizi kapattıktan sonra komut satırına gpupdate /force yazmayı unutmayın. Client bilgisayarınızı da yeniden başlatın.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere…

Kaynak; bilisimnotlari.com

blogs.msdn.microsoft.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamları bizde sevmiyoruz fakat Bilişim Notları’nın devamlılığını sağlaması için
reklam gelirlerine ihtiyacı vardır.

Lütfen Adblock eklentisi üzerinden bilisimnotlari.com adresini whitelist’e ekleyiniz.