Raid nedir? Raid modları nelerdir? Ne amaçla kullanılır? gibi sorulara bu yazıda birlikle cevap bulacağız.

Raid nedir?

Sunucularda, kamera sistemlerinde, storage’larda kullanılan RAID Çok sayıda diski aynı anda kullanarak yüksek performansta güvenilirlik elde etmek için endüstri standardı yöntemidir. Disk arızalarına karşı kesintisiz erişim için koruma sağlar.

Raid modları nelerdir?

RAID 0: Güvenilirlik sağlamayan, kapasite kaybı olmayan, yüksek performanslı, sunucular için uygun olmayan çözüm.

RAID 1: 2 disk ile yapılan, disklerin birbirine birebir aynalanmış olduğu tek diskin kapasitesini sağlayan çözüm. Disklerden bir adedinin arızasında kesinti olmaz.

RAID 10: 4 ve daha yüksek sayıda çift adet disk ile yapılan disklerin ikişerli gruplar halinde birbirine aynalandığı, her gruptan bir, toplamda yarı adette diskin arızasına dayanan, düşük kapasiteli (%50) yüksek performanslı çözüm. Raid 1+0’da denir.

RAID 5: 3 yada daha yüksek sayıda disk ile yapılan, herhangi bir diskin arızasında kesinti oluşturmayan, toplamdan bir eksik sayıda diskin kapasitesini sunan, yazma konusunda orta seviye performanslı, popüler, uygun fiyatlı çözüm.

RAID 6: 4 yada daha yüksek sayıda disk ile yapılan, herhangi iki adet diskin arızasında kesinti oluşturmayan, toplamdan iki eksik sayıda diskin kapasitesini sunan, düşük performanslı, yüksek güvenilirlikli çözüm.

Windows Server makalelerini okumak için tıklayınız.

Kaynak; Bilişim Notları / SINA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamları bizde sevmiyoruz fakat Bilişim Notları’nın devamlılığını sağlaması için
reklam gelirlerine ihtiyacı vardır.

Lütfen Adblock eklentisi üzerinden bilisimnotlari.com adresini whitelist’e ekleyiniz.