TP-LINK TL-R470T+ Load Balance Kurulumu
TP-Link TL-R470T+ Load Balance cihazını ilk sipariş ettiğimde pek umutlu değildim açıkçası yalan söyleyemem ama cihaza tamamen ön yargılı davranmışım. Deneme yaptığım da ortama  100’e yakın kullanıcının aktif olarak kullanıldığı network te  bu cihaz başarılı bir şekilde işini düzgün yaptığını gördüm. Tam bir fiyat performans ürünü diyebilirim.

Cihazı ilk bilgisayara bağladığınızda default ip 192.168.0.1 olarak geliyor ve size kullanıcı adı ve şifrenizi oluşturabileceğiniz ekran açılıyor.

Network WAN sekmesine tıkladığımızda cihazın portlarını aşağıdaki resimde görebilirsiniz 4 adet ISP (İnternet Servis Sağlayıcısı) sağlayıcısına kadar destek veriyor ama benim size tavsiyem 2 adet olarak kullanmanız. Çünkü 3 modem ile denedim fakat istediğim sonucu vermedi.

WAN1 bacağında Connection Type bölümünde birkaç seçenek gözünüze çarpıyor olacaktır. Ben WAN1 bacağını Static IP ile yapılandıracağım.

Bir diğer seçeneğimiz ise modeminizi bridge moda aldıktan sonra PPPoE olarak yapılandırabilirsiniz bu size modemin yapacağı rolü Load Balance üzerine almanıza sağlayacaktır. Ör. Port yönlendirme gibi.

Şimdi esas amacımıza gelelim. Load Balance için gereken ayarlara bakalım.

Transmission/Load Balancing sekmesinde Basic Settings bölümüne geliyoruz ve Enable Load Balancing seçeneğini aktif hale getiriyoruz. Bu olmazsa zaten dengeleme ve yedekleme yapamayacaktır.

Enable Application Optimized Routing ve Enable Bandwith Based Balance Routing on port seçeneklerini aktif hale getiriyoruz bu ayarlar yük dengeleme yapmamızı sağlayacaktır.

Eğer yük dengelemesi yapmayacaksınız Failover yani yedekli kullanmak istiyorsanız Link Backup sekmesine geliyorsunuz alttaki görseldeki gibi ayarladığınız da WAN1 in erişimi kesildiğinde WAN2 ile internet erişimini devam ettirecektir.

Cihazın ana sayfasında basit bir grafik karşılayacak burada donanım ve yazılım versiyonlarını sistem tarihi, çalışma zamanı Link durumlarını cpu ve ram kullanımını göreceksiniz.

 

Gördüğünüz gibi TP-LINK yapılandırma konusunda basit bir yapı sunmuş tam bir kullanıcı dostu. Cihazda Bandwith Kontrol Captive Portal ve ARP Poisoning gibi özellikler de mevcut bu konulara bir sonraki makalemde değineceğim.

Sonuç olarak TP-LINK TL-R470T+ Load Balance cihazını  küçük ve orta ölçekli işletmeler için rahatlıkla tavsiye ederim.

Umarım makalemi faydalı bulmuşsunuzdur.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere…

Kaynak: bilisimnotlari.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamları bizde sevmiyoruz fakat Bilişim Notları’nın devamlılığını sağlaması için
reklam gelirlerine ihtiyacı vardır.

Lütfen Adblock eklentisi üzerinden bilisimnotlari.com adresini whitelist’e ekleyiniz.